
Canon imagePROGRAF TM-5250 24 inch Single Function Large Format Printer without Stand Price in Bangladesh
Product Code: PRT606268982
৳189,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imagePROGRAF TM-5250 24 inch Single Function Large Format Printer without Stand Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | 5-Colour 24" (610 mm) Single Function Large Format Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Pigment Ink |
| Print Speed | CAD Drawing (A1 Portrait, Fast Q5 mode): 20 sec Poster (A1 Portrait, Standard mode): 1 min 23 sec |
| CAD Drawing (A1 Portrait, Fast Q5 mode) | 20 sec Poster (A1 Portrait, Standard mode) |
| Print Resolution | 2,400 x 1,200 dpi |
| Duplex | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Size | Paper Size Max: A1, A2, A3, A4 |
| Paper Size Max | A1, A2, A3, A4 |
| Paper Type | Roll Paper, Cut Sheet |
| Paper Weight | Media Thickness (Roll/Cut Sheet): 0.07 ~ 0.8 mm Roll Paper: 203.2 mm Cut Sheet: 279.4 mm |
| Media Thickness (Roll/Cut Sheet) | 0.07 ~ 0.8 mm Roll Paper |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Memory | Standard Memory: 2 GB |
| Standard Memory | 2 GB |
| Display | LCD (4.3 inch/10.9 cm TFT colour) |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Card Slot | Hi-Speed USB |
| Power Consumption | Power Supply: AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz Power Consumption: Printing: 62 W or less Sleep Mode: 1.6 W or less Power Off: 0.1 W or less |
| Power Supply | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz Power Consumption |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | Main Unit: 978 x 748 x 439 mm (Operation panel is not tilt up) Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-26): 978 x 885 x 1,060 mm (Basket Opened) 982 x 756 x 1,060 mm (Basket Closed) |
| Main Unit | 978 x 748 x 439 mm (Operation panel is not tilt up) Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-26) |
| Weight | Main Unit: 42 kg Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-26): 55 kg |
| Main Unit | 42 kg Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-26) |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Magenta: PFI-8121 (130 ml)/PFI-8321 (300 ml) Matt Black/Black/Cyan/Yellow: PFI-8120 (130 ml)/PFI-8320 (300 ml) |
| Magenta | PFI-8121 (130 ml)/PFI-8321 (300 ml) Matt Black/Black/Cyan/Yellow |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







