
Canon imagePROGRAF TC-20 Single Function Large Format Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT225006358
৳109,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imagePROGRAF TC-20 Single Function Large Format Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Large Format Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Single Function Large Format Printer |
| Print Speed | Plain Paper CAD Drawings, A1: 32 sec (Draft) (Monochrome) |
| Plain Paper CAD Drawings, A1 | 32 sec (Draft) (Monochrome) |
| Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Technical Specs | |
| Memory | 1GB RAM |
| Connectivity | Inputs/Outputs USB-B, RJ45 Wireless 802.11b/g Wi-Fi |
| Power Consumption | Power Supply: AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz Printing: 28 W or less Sleep Mode: 1.8 W or less Power Off: 0.3 W or less |
| Power Supply | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz Printing |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | Main Unit: 968 × 545 × 395 mm (Auto Sheet Feeder Opened) 968 × 525 × 245 mm (Auto Sheet Feeder Closed) |
| Main Unit | 968 × 545 × 395 mm (Auto Sheet Feeder Opened) 968 × 525 × 245 mm (Auto Sheet Feeder Closed) |
| Weight | Main Unit: 43 kg |
| Main Unit | 43 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Black / Cyan / Magenta / Yellow: PFI-050 (70 ml) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Black / Cyan / Magenta / Yellow | PFI-050 (70 ml) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year warranty (Without Head & Adapter, Box Mandatory While Claiming). |







