
Canon imagePROGRAF PRO-546 44-inch Single Function Large Format Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT741042224
৳0
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imagePROGRAF PRO-546 44-inch Single Function Large Format Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | 12 Colour, 44“ / 1,118 mm |
| Output Color | Color |
| Technology | Ink |
| Print Speed | Heavyweight Coated Paper HG (A0): 2 min 49 sec Glossy Photo Paper HG (A0): 5 min 35 sec |
| Heavyweight Coated Paper HG (A0) | 2 min 49 sec Glossy Photo Paper HG (A0) |
| Print Resolution | 2400 x 1200dpi |
| Duplex | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Type | Roll Paper: Front Load, Front Output One Roll, Front Load, Front Output (Default) Cut Sheet: Front Load, Front Output (Manual Feed using Media Locking Lever) |
| Roll Paper | Front Load, Front Output One Roll, Front Load, Front Output (Default) Cut Sheet |
| Paper Weight | Media Width (Roll / Cut Sheet): 152.4 ~ 1,118 mm Media Thickness (Roll / Cut Sheet): 0.07 ~ 0.8 mm Minimum Printable Length Roll Paper: 101.6 mm (exclude Cloth and Canvas media) Cut Sheet: 203.2 mm Maximum Printable Length Roll Paper: 18 m (varies according to OS and application) Cut Sheet: 1.6 m Borderless Printing Width (Roll Only) Recommended: 515 mm (B2), 728 mm (B1), 1,030 mm (B0), 594 mm (A1), 841 mm (A0), 10", 14", 17", 24", 36", 42“, 44” Printable: 257 mm (B4), 297 mm (A3), 329 mm (A3+), 420 mm (A2), 6", 8", 12", 16", 18”, 20", 22", 30", 34”, 300 mm, 500 mm, 600 mm, 800 mm, 1,000 mm Other than above, free size borderless printing is supported on only roll paper by user definition. |
| Media Width (Roll / Cut Sheet) | 152.4 ~ 1,118 mm Media Thickness (Roll / Cut Sheet) |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Memory | Standard: 3GB Hard Disk: 500 GB (Encrypted) |
| Standard | 3GB Hard Disk |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Power Consumption | Printing: 85 W or less Sleep Mode: 1.7 W or Power Off: 0.1 W or less Power Supply: AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Printing | 85 W or less Sleep Mode |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | Main Unit: 1,593 × 734 × 628 mm Approx. 106 kg Main Unit + Stand + Basket: 1,593 × 984 × 1,168 mm (Basket Opened) 1,593 × 766 × 1,168 mm (Basket Closed) Approx. 124 kg |
| Main Unit | 1,593 × 734 × 628 mm Approx. 106 kg Main Unit + Stand + Basket |
| Weight | Main Unit + Pallet: 1,820 x 915 x 1,042 mm 185 kg Roll Unit: 1,727 x 562 x 461 mm 33 kg |
| Main Unit + Pallet | 1,820 x 915 x 1,042 mm 185 kg Roll Unit |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







