
Canon imagePROGRAF GP-5300 36-inch Single Function Large Format Printer With Stand Price in Bangladesh
Product Code: PRT117842206
৳569,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imagePROGRAF GP-5300 36-inch Single Function Large Format Printer With Stand Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Large Format Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Ink |
| Print Speed | Print Speed (Black): 1.3ppm/1 min 18 sec, Poster/Photos, Fluorescent, (A0) (Standard) |
| Print Speed (Black) | 1.3ppm/1 min 18 sec, Poster/Photos, Fluorescent, (A0) (Standard) |
| Print Resolution | Printer Resolution (Black): 2400 x 1200 dpi Printer Resolution (Color): 2400 x 1200 dpi Print Speed (Color): 1.3ppm/1 min 18 sec, Poster/Photos, Fluorescent, (A0) (Standard) |
| Printer Resolution (Black) | 2400 x 1200 dpi Printer Resolution (Color) |
| Duplex | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Size | Paper Size Max: A0 |
| Paper Size Max | A0 |
| Paper Type | Plain Paper, Heavyweight Coated Paper HG, Glossy Photo Paper HG 170, |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Memory | 2GB RAM |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Power Consumption | 26 W (Maximum) 1.9 W (Standby) 0.3 W (Off) |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 1289 x 748 x 439mm |
| Weight | 49 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Canon PFI-8120 (130 ml), Canon PFI-8320 (300 ml) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year warranty (Without Head & Adapter, Box Mandatory While Claiming). |







