
Canon imageCLASS MF275dw Wi-Fi Multifunction Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT731826111
৳43,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imageCLASS MF275dw Wi-Fi Multifunction Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy, Fax |
| Printer Type | Multi Function Mono Laser Printer |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Monochrome Laser Beam Printing |
| Print Speed | A4: 29 ppm Letter: 30 ppm Duplex: 18 ppm (A4) / 19 ppm (Letter) |
| A4 | 29 ppm Letter |
| Print Resolution | Print Resolution: 600 x 600dpi Print Quality with Image Refinement: 1200 x 1200dpi (equivalent) 2400 (equivalent) x 600dpi |
| Print Resolution | 600 x 600dpi Print Quality with Image Refinement |
| Warm-Up Time | 7.5 sec |
| First Print Out Time | A4: 5.4 sec |
| A4 | 5.4 sec |
| Duty Cycle up to (Yield) | 20,000 pages |
| Duplex | Autometic |
| Copy | |
| Copy Speed | 29 ppm (A4) |
| Copy Resolution | 600 × 600 dpi |
| Scan | |
| Scan Type | Colour Contact Image Sensor |
| Scan Resolution | Optical: Up to 600 x 600 dpi Driver Enhanced: Up to 9,600 x 9,600 dpi |
| Optical | Up to 600 x 600 dpi Driver Enhanced |
| Maximum Scan Size | Platen Glass: Up to 216 x 297 mm |
| Platen Glass | Up to 216 x 297 mm |
| Fax | |
| Transmission Speed (kbps) | Up to 33.6 Kbps (Up to 3 sec/page) |
| Max Resolution | Up to 200 x 400 dpi |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Executive, Statement, Foolscap, Government Letter, Government Legal, Indian Legal, Index Card, Postcard, Envelope (COM10, Monarch, DL, C5), Custom (min. 76 x 127 mm to max. 216 x 356 mm) 2-Sided Printing A4, Legal, Letter, Foolscap, Indian Legal, Custom (min. 210 x 279 mm to max. 216 x 356 mm) |
| Paper Type | Plain Paper, Recycled Paper, Label, Postcard, Envelope |
| Paper Weight | 60 - 163 g/m² Auto Document Feeder 50 - 105 g/m² |
| Input Capacity | Standard Cassette: 150 sheets |
| Standard Cassette | 150 sheets |
| Output Capacity | 100 sheets |
| Technical Specs | |
| Connectivity | Wired: USB 2.0 High Speed, 10Base-T/100Base-TX Wireless: Wi-Fi 802.11b/g/n |
| Wired | USB 2.0 High Speed, 10Base-T/100Base-TX Wireless |
| Power Consumption | Operation: 530 W (max. 1,300 W) Standby: 5.8 W Sleep: 1.0 W |
| Operation | 530 W (max. 1,300 W) Standby |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 390 x 374 x 368 mm |
| Weight | Approx. 11.1 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Cartridge 071: 1,200 pages (Bundled: 700 pages) Cartridge 071H : 2,500 pages (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Cartridge 071 | 1,200 pages (Bundled |
| Software | Windows 7, 8, 8.1, 10, Vista, Server 2012, 2012 R2, 2008, 2008 R2, 2003, 2003 R2, Mac OS 10.6.8 or later |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







