
Canon imageCLASS LBP121dn Single Function Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT613432400
৳23,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imageCLASS LBP121dn Single Function Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Monochrome Laser Beam Printing |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 29ppm(A4), 30ppm(LTR) |
| Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Warm-Up Time | 14sec |
| First Print Out Time | 5.4 sec |
| Duty Cycle up to (Yield) | 20000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Executive, Statement, Foolscap, Government Letter, Government Legal, Indian Legal, Index Card, Postcard, Envelope (COM10, Monarch, DL, C5) |
| Paper Type | Plain Paper, Recycled Paper, Label, Postcard, Envelope |
| Paper Weight | 60 - 163 g/m2 (gsm) |
| Input Capacity | 250-sheet cassette 100-sheet multi-purpose tray |
| Output Capacity | 150 Sheet |
| Technical Specs | |
| Memory | 256MB |
| Connectivity | USB, LAN |
| Power Consumption | Maximum: Approx. 530 W |
| Maximum | Approx. 530 W |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 356 x 283 x 213mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Canon 071 Black Toner, Canon 071H Black Toner |
| Software | Windows, Windows Server, Mac OS, Linux, Chrome OS. |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







