
Canon Color imageCLASS LBP633Cdw Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT772189859
৳38,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon Color imageCLASS LBP633Cdw Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Color Laser Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Laser |
| Print Speed | Up to 22 ppm (Letter) |
| Print Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| First Print Out Time | Approx. 10.3 Seconds (Black / Color, Letter) |
| Duty Cycle up to (Yield) | 150‐2,500 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Paper Information | |
| Paper Size | Standard Cassette / 1‐sheet Manual Feed Slot: 3" x 5" to 8.5" x 14" |
| Standard Cassette / 1‐sheet Manual Feed Slot | 3" x 5" to 8.5" x 14" |
| Paper Type | Plain, Thick, Coated, Recycled, Colour, Label, Postcard, Envelope |
| Paper Weight | 60 to 200g/m2 |
| Input Capacity | 250‐Sheet Standard Cassette, 1‐Sheet Manual Feed Slot |
| Output Capacity | 100 sheets |
| Technical Specs | |
| Memory | 1GB |
| Display | 5-line LCD |
| Connectivity | USB 2.0 High‐Speed, 10/100/1000Base‐T/TX Ethernet (Network), Wi‐Fi 802.11b/g/n, Wi‐Fi® Direct Connection |
| Power Consumption | Approx: 900 W (Max.), 7.9 W (Standby), .7 W (Sleep Mode) |
| Approx | 900 W (Max.), 7.9 W (Standby), .7 W (Sleep Mode) |
| Physical Specs | |
| Dimension | 21.5" (W) x 21.9" (D) x 14.8 (H) |
| Weight | 41.9 lbs. |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Cartridge 054 BK: 1,500 pages (bundled: 910 pages) Cartridge 054 CMY: 1,200 pages (bundled: 680 pages) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Cartridge 054 BK | 1,500 pages (bundled |
| Software | Windows® 11 / 10 / 8.1 / Windows®Server2012 / 2012 R2 / 2016 / 2019 / 2022, Mac OS X (10.11 or later) |
| Special Features | |
| Others | Mobile Printing- Canon PRINT Business, Canon Print Service, Google Cloud Print, Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







