
Brother MFC-L6710DW Multifunction Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT946644296
৳85,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Brother MFC-L6710DW Multifunction Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Copy, Scan & Fax |
| Printer Type | Mono Laser Printer |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 50ppm |
| Print Resolution | 1200 X 1200 DPI |
| First Print Out Time | 6.7sec |
| Duty Cycle up to (Yield) | 125000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Copy | |
| Copy Speed | 50ppm |
| Copy Resolution | 1200 x 600dpi |
| Copy Color | No |
| Scan | |
| Scan Type | Dual CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1200 x 1200dpi |
| Maximum Scan Size | A4 |
| Duplex Scan | Yes |
| Fax | |
| Transmission Speed (kbps) | 33.6 kbps |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, Letter, B5 (JIS), A5, A5 (Long Edge), A6, Executive, Legal, Mexico Legal, India Legal, Folio, 16K (195x270 mm), A4 Short (270mm Paper), COM-10, DL, C5, Monarch |
| Paper Type | Plain Paper, Letterhead, Coloured Paper, Thin Paper, Thick Paper, Thicker Paper, Recycled Paper, Bond, Label, Envelope, Thin Envelope, Thick Envelope |
| Paper Weight | 60-163gsm |
| Input Capacity | 520 Sheet |
| ADF | Yes |
| Technical Specs | |
| Memory | 2GB |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Card Slot | N/A |
| Power Consumption | 710W |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 495 x 473 x 518mm |
| Weight | 17.30 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Brother TN-3607 Black (3,000) Pages,TN-3607XXL Black (11,000) Pages & DR-3607 Black (75,000) Pages |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







