
Brother MFC-L5710DW Multifunction Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT211592882
৳67,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Brother MFC-L5710DW Multifunction Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Copy, Fax & Scan |
| Printer Type | Mono Laser Printer |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 48ppm (A4), 50ppm (Letter) |
| Print Resolution | 1200 X 1200 DPI |
| First Print Out Time | 6.7sec |
| Duty Cycle up to (Yield) | 5000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Copy | |
| Copy Speed | 48ppm |
| Copy Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Scan | |
| Scan Type | Dual CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Maximum Scan Size | A4, Letter |
| Duplex Scan | Automatic |
| Fax | |
| Transmission Speed (kbps) | 33.6 Kbps |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, Letter, B5(JIS), A5, A5(Long Edge), A6, Executive, Legal, Mexico Legal, India Legal, A4 short (270mm), Folio,16K |
| Paper Type | Plain Paper, Letterhead, Coloured Paper, Thin Paper, Recycled Paper, Thick Paper |
| Paper Weight | 60 - 163gsm |
| Input Capacity | 250 Sheets |
| Output Capacity | 150 Sheets |
| Technical Specs | |
| Memory | 1GB |
| Display | 3.50 Inch Colour Touchscreen LCD |
| Connectivity | USB, LAN, WiFi |
| Card Slot | N/A |
| Power Consumption | Input: 220 - 240 V AC 50/60 Hz, Consumption : Approximately 31W (Ready), Approximately 5.9 W (Sleep), Approximately 0.05 W(Power Off) |
| Input | 220 - 240 V AC 50/60 Hz, Consumption |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 549 x 497 x 580mm |
| Weight | 20.30kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | TN3607 - 3,000 pages, TN3607XXL - 11,000 pages |
| Software | Windows, Windows Server, Chrome OS, macOS, Linux |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







