
Brother MFC-L3760CDW Multifunction Color Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT161775342
৳44,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Brother MFC-L3760CDW Multifunction Color Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy, Fax |
| Printer Type | Multi function Color Laser Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 26/27 PPM (Black & Color) |
| Print Resolution | Up to 600 x 600 dpi, 2,400 dpi class (600 x 2400) quality |
| First Print Out Time | 16sec |
| Duty Cycle up to (Yield) | 3000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Copy | |
| Copy Speed | Up to 26cpm (A4), Up to 27cpm (Letter) |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Scan | |
| Scan Resolution | 600 x 600dpi (ADF), 1200 x 1200dpi (flatbed) |
| Maximum Scan Size | A4, Letter |
| Duplex Scan | Manual |
| Fax | |
| Transmission Speed (kbps) | 33.6Kbps |
| Paper Information | |
| Paper Size | Legal, A4, Letter, B5 (JIS), B5 (ISO), A5, A5 (Long Edge), B6 (JIS), A6, Executive, Folio, Mexico Legal, India Legal, 16K (195x270mm), A4 Short (270mm Paper), COM-10, DL, C5, Monarch |
| Input Capacity | 250 Sheets |
| Output Capacity | 150 Sheets |
| ADF | 50 Sheets |
| Technical Specs | |
| Processor | 800 MHz |
| Memory | 512MB |
| Connectivity | USB, LAN, WiFi |
| Power Consumption | AC 220 V to 240 V 50/60Hz, 70W |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 410 x 410 x 401mm |
| Weight | 20.4 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Brother TN-279BK (1500 Pages), TN-279C, TN-279M, TN-279Y (1200 Pages) |
| Software | Mobile Printing AirPrint, Mopria and Brother Mobile Connect Web Printing Brother iPrint&Scan |
| Special Features | |
| Others | Mobile Printing- Yes (AirPrint, Google Cloud Print, Brother iPrint&Scan, Mopria, Wi-Fi Direct) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







