
Brother HL-L6210DW Single Function Wireless Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT349579916
৳35,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Brother HL-L6210DW Single Function Wireless Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | |
| Printer Type | Mono Laser Printer |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 50 PPM |
| Print Resolution | 1200 X 1200 DPI |
| First Print Out Time | 6.7sec |
| Duty Cycle up to (Yield) | 125,000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Paper Information | |
| Paper Size | Letter, Legal, Executive, A4, A5, A6, B5, Folio |
| Paper Type | Plain, Bond, Envelopes, Labels, Recycled Paper, Colored Paper, Letterhead |
| Paper Weight | 16 to 43 lb (Input Tray), 16 to 60 lb (Multipurpose Tray) |
| Input Capacity | 520Sheet |
| Output Capacity | 150 Sheets |
| Technical Specs | |
| Memory | 256MB |
| Display | LCD |
| Connectivity | USB, LAN, WiFi |
| Card Slot | N/A |
| Power Consumption | 680W |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 373 x 290 x 389mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Brother TN-3607 Black (3,000) Pages,TN-3607XXL Black (11,000) Pages & DR-3607 Black (75,000) Pages |
| Software | Windows, Windows Server, Chrome OS, macOS, Linux |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







