
Brother DCP-T420W Multi-Function Color Inktank Printer with Wifi(Black/Color: 28/11 PPM) Price in Bangladesh
Product Code: PRT342324268
৳18,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Brother DCP-T420W Multi-Function Color Inktank Printer with Wifi(Black/Color: 28/11 PPM) Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Printer Type | Multi Function Color Ink Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Inkjet |
| Print Speed | Black/Color: 28/11 ppm |
| Black/Color | 28/11 ppm |
| Print Resolution | Up to 1,200 x 6,000 dpi |
| Warm-Up Time | 16 (Mono) / 9 (Col) ipm |
| Duty Cycle up to (Yield) | 2500 Pages |
| Duplex | Manual |
| Copy | |
| Copy Speed | Black/Color: 28/11 cpm |
| Black/Color | 28/11 cpm |
| Copy Resolution | 1200 x 1800 dpi Zoom 25% to 400% in increments of 1% |
| Scan | |
| Scan Resolution | Up to 1,200 dpi x 2,400 dpi Bit depth 30 bit color processing (Input) 24 bit color processing (Output) |
| Maximum Scan Size | Width: Up to 213.9 mm Length: Up to 295 mm |
| Width | Up to 213.9 mm Length |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, Letter, Executive, A5, A6, Photo 4"x6", Indexcard 5"x8", Photo 5"x7", C5 Envelope, Com-10, DL Envelope, Monarch, Photo-3.5"x5" |
| Paper Type | Plain, Inkjet, Glossy(cast/resin), Recycled |
| Paper Weight | 80 g/m² |
| Input Capacity | 150 sheets |
| Output Capacity | 50 sheets |
| Technical Specs | |
| Memory | 64 MB |
| Display | LED |
| Connectivity | Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n (Infrastructure) IEEE 802.11g/n (Wireless Direct) USB Hi-Speed USB 2.0 |
| Power Consumption | AC 220 - 240V 50/60Hz, 12 W (Copying), 2.5 W (Ready), 0.7 W (Sleep), 0.2 W (Power Off) |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 435 x 359 x 159 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | BTD60BK Black Ink Bottle BT5000C Cyan Ink Bottle BT5000M Magenta Ink Bottle BT5000Y Yellow Ink Bottle (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Windows 7 SP1, 8.1, 10 Server 2008, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019 |
| Special Features | |
| Others | Mobile Printing & Borderless Printing - Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. 1 year or 30,000 pages which comes first |







