
Asus EX-B650M-V7 AM5 micro-ATX Motherboard Price in Bangladesh
Product Code: MB526454196
৳16,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus EX-B650M-V7 AM5 micro-ATX Motherboard Chipset: Not specified CPU Socket: Not specified RAM: Not specified LAN: Not specified M.2 Slots: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Supported CPU | AMD Socket AM5 for AMD Ryzen 8000 / 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset | AMD B650 |
| BIOS | 256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS |
| Form Factor | micro-ATX Form Factor 9.6 inch x 8.7 inch ( 24.4 cm x 22.1 cm ) |
| Audio | Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC* - Supports: Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking - Supports up to 24-Bit/192 kHz playback Audio Features - Audio Shielding - Premium audio capacitors - Dedicated audio PCB layers |
| Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC* - Supports | Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking - Supports up to 24-Bit/192 kHz playback Audio Features - Audio Shielding - Premium audio capacitors - Dedicated audio PCB layers |
| Expansion Slots | |
| PCI | AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors 1 x PCIe 4.0 x16 slot (supports x16 mode) AMD B650 Chipset 1 x PCIe 4.0 x1 slot |
| Memory | |
| Type | DDR5 |
| Slots | 2 x DIMM slots |
| Supported Memory | 8000+ (OC)/7800(OC)/7600(OC)/7200(OC)/7000(OC)/6800(OC)/6600(OC)/6400(OC)/6200(OC)/6000(OC)/5800(OC)/5600(OC)/5400(OC)/5200/5000/4800 ECC and Non-ECC, Un-buffered Memory Dual Channel Memory Architecture Supports AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) OptiMem II |
| Maximum Memory | 96GB |
| Graphics | |
| Graphics | 1 x HDMI port (Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1.) |
| Connector & Ports | |
| HDMI | 1x HDMI |
| USB (s) | Rear USB (Total 8 ports) 2 x USB 3.2 Gen 2 (10G) ports (2 x Type-A) 2 x USB 3.2 Gen 1 (5G) ports (2 x Type-A) 4 x USB 2.0 ports (4 x Type-A) Front USB (Total 7 ports) 1 x USB 3.2 Gen 1 (5G) connector (supports USB Type-C) 1 x USB 3.2 Gen 1 (5G) header supports 2 additional USB 3.2 Gen 1 ports 2 x USB 2.0 headers support 4 additional USB 2.0 ports |
| LAN Port (s) | 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet |
| Supported Storage | Total supports 2 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports AMD Ryzen™ 7000 Series Desktop Processors M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 5.0 x4 mode) M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) AMD B650 Chipset 4 x SATA 6Gb/s ports |
| RAID | AMD RAIDXpert2 Technology supports both PCIe RAID 0/1/10 and SATA RAID 0/1/10 |
| Audio | 3 x Audio jacks |
| Internal I/O Ports | Back Panel I/O Ports 2 x USB 3.2 Gen 2 (10G) ports (2 x Type-A) 2 x USB 3.2 Gen 1 (5G) ports (2 x Type-A) 4 x USB 2.0 ports (4 x Type-A) 1 x HDMI port 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port 3 x Audio jacks 1 x PS/2 Keyboard/Mouse combo port Internal I/O Connectors Fan and Cooling-related 1 x 4-pin CPU Fan header 3 x 4-pin Chassis Fan headers Power related 1 x 24-pin Main Power connector 1 x 8-pin +12V Power connector Storage related 2 x M.2 slots (Key M) 4 x SATA 6Gb/s ports USB 1 x USB 3.2 Gen 1 (5G) connector (supports USB Type-C ) 1 x USB 3.2 Gen 1 (5G) header supports 2 additional USB 3.2 Gen 1 ports 2 x USB 2.0 headers support 4 additional USB 2.0 ports Miscellaneous 1 x Clear CMOS header 1 x COM Port header 1 x Front Panel Audio header (AAFP) 1 x S/PDIF Out header 1 x Speaker header 1 x 10-1 pin System Panel header |
| Others | |
| Special Features | ASUS 5X PROTECTION III - DIGI+ VRM - LANGuard - Overvoltage Protection - SafeSlot Core+ - Stainless-Steel Back I/O ASUS Q-Design - Q-DIMM - Q-LED Core - Q-Slot ASUS Thermal Solution - VRM heatsink design Non-stop Action - Lightning Boot Non-stop Challenger - ASUS iCafe labs certified Non-stop Durability - Luminous anti-moisture coating - USBGuard |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |








