
ASRock X870E Nova WiFi AM5 DDR5 ATX Motherboard Price in Bangladesh
Product Code: MB421905204
৳55,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASRock X870E Nova WiFi AM5 DDR5 ATX Motherboard Chipset: Not specified CPU Socket: Not specified RAM: Not specified LAN: Not specified M.2 Slots: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Supported CPU | Supports AMD Socket AM5 Ryzen 9000, 8000 and 7000 Series Processors |
| Chipset | AMD X870E |
| BIOS | 256Mb AMI UEFI Legal BIOS with GUI support |
| Form Factor | ATX Form Factor: 12.0-in x 9.6-in, 30.5 cm x 24.4 cm 8 Layer PCB 2oz Copper PCB |
| ATX Form Factor | 12.0-in x 9.6-in, 30.5 cm x 24.4 cm 8 Layer PCB 2oz Copper PCB |
| Audio | 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC4082 Audio Codec) |
| Expansion Slots | |
| PCI | CPU: - 1 x PCIe 5.0 x16 Slot (PCIE1), supports x16 mode* Chipset: - 1 x PCIe 3.0 x1 Slot (PCIE2), supports x1 mode* - 1 x PCIe 3.0 x16 Slot (PCIE3), supports x2 mode* - 1 x Vertical M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT PCIe WiFi module |
| CPU | - 1 x PCIe 5.0 x16 Slot (PCIE1), supports x16 mode* Chipset |
| M.2 Socket | CPU: - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode Chipset: - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_3, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_4, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 1 x M.2 Socket (M2_5, Key M), supports type 2280 SATA3 6.0 Gb/s & PCIe Gen3x2 (16 Gb/s) modes - 2 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors ASMedia ASM1061: - 2 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors |
| CPU | - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode Chipset |
| Memory | |
| Type | Dual Channel DDR5 Memory Technology |
| Slots | 4 x DDR5 DIMM Slots |
| Supported Memory | Supports DDR5 ECC/non-ECC, un-buffered memory up to 8200+(OC) Supports Extreme Memory Profile (XMP) and EXTended Profiles for Overclocking (EXPO) memory modules |
| Maximum Memory | 256GB |
| Graphics | |
| Graphics | Integrated AMD RDNA graphics (Actual support may vary by CPU) - 1 x HDMI 2.1 TMDS/FRL 8G Compatible, supports HDR, HDCP 2.3 and max. resolution up to 4K 120Hz - 2 x USB4, support HDCP 2.3 and max. resolution up to 8K 30Hz |
| Connector & Ports | |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| USB (s) | CPU: - 2 x USB4 Type-C (Rear) - 2 x USB 3.2 Gen2 Type-A (Rear (USB32_1 and USB32_7)) Chipset: - 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C (Front) - 3 x USB 3.2 Gen2 Type-A (Rear (USB32_2 and USB32_56)) - 7 x USB 3.2 Gen1 Type-A (3 Rear, 4 Front) - 6 x USB 2.0 (2 Rear, 4 Front) |
| CPU | - 2 x USB4 Type-C (Rear) - 2 x USB 3.2 Gen2 Type-A (Rear (USB32_1 and USB32_7)) Chipset |
| LAN Port (s) | - 5 Gigabit LAN 10/100/1000/2500/5000 Mb/s - Realtek RTL8126 |
| Wireless Communication module | - 802.11be 2x2 Wi-Fi 7 Module - Supports IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax/axe/be - Supports 2.4GHz/5GHz/6GHz* frequency band - Supports 160MHz channel bandwidth with 6GHz* frequency band - 1 antenna to support 2 (Transmit) x 2 (Receive) diversity technology - Supports Bluetooth 5.4 - Supports MU-MIMO |
| Supported Storage | CPU: - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode Chipset: - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_3, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_4, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 1 x M.2 Socket (M2_5, Key M), supports type 2280 SATA3 6.0 Gb/s & PCIe Gen3x2 (16 Gb/s) modes - 2 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors ASMedia ASM1061: - 2 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors |
| CPU | - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode Chipset |
| RAID | - Supports RAID 0 and RAID 1 for SATA storage devices - Supports RAID 0, RAID 1 and RAID 10 for M.2 NVMe storage devices |
| Audio | 1 x Front Panel Audio Connector (15μ Gold Audio Connector) |
| Internal I/O Ports | Rear Panel I/O: - 2 x Antenna Ports - 1 x HDMI Port - 1 x Optical SPDIF Out Port - 2 x USB4 Type-C Ports (40 Gb/s)* - 5 x USB 3.2 Gen2 Type-A Ports (10 Gb/s) (USB32_12 are Lightning Gaming Ports.) - 3 x USB 3.2 Gen1 Type-A Ports (USB32_34 supports Ultra USB Power.) - 2 x USB 2.0 Ports - 1 x RJ-45 LAN Port - 1 x Clear CMOS Button - 1 x BIOS Flashback Button - 1 x Line Out Jack (Gold Audio Jack) - 1 x Microphone Input Jack (Gold Audio Jack) |
| Rear Panel I/O | - 2 x Antenna Ports - 1 x HDMI Port - 1 x Optical SPDIF Out Port - 2 x USB4 Type-C Ports (40 Gb/s)* - 5 x USB 3.2 Gen2 Type-A Ports (10 Gb/s) (USB32_12 are Lightning Gaming Ports.) - 3 x USB 3.2 Gen1 Type-A Ports (USB32_34 supports Ultra USB Power.) - 2 x USB 2.0 Ports - 1 x RJ-45 LAN Port - 1 x Clear CMOS Button - 1 x BIOS Flashback Button - 1 x Line Out Jack (Gold Audio Jack) - 1 x Microphone Input Jack (Gold Audio Jack) |
| Others | |
| Special Features | Superb Productivity - PCIe Gen5 (Graphics, M.2) - Dual Channel DDR5 - USB4 Type-C Ports (40 Gb/s) Rock-Solid Durability - Server-Grade Low-Loss PCB - 20+2+1 Power Phase, 110A SPS for VCore+SOC with Enlarged Heatsink Armor - Flexible Integrated I/O Shield - 20K Long-lasting Black Caps (high quality and conductive polymer capacitors) Ultrafast Gaming - 5G LAN, 802.11be Wi-Fi 7 Module - ASRock Lightning Gaming Ports EZ Update - BIOS Flashback Button - ASRock Auto Driver Installer |
| Bundled Software | Software - ASRock Motherboard Utility (Phantom Gaming Tuning) - ASRock Phantom Gaming LAN Software - ASRock Polychrome SYNC UEFI - ASRock EZ Mode - ASRock Full HD UEFI - ASRock Auto Driver Installer - ASRock Instant Flash |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |








