
ASRock B850M Pro-A WiFi AM5 DDR5 mATX Motherboard Price in Bangladesh
Product Code: MB223842774
৳24,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASRock B850M Pro-A WiFi AM5 DDR5 mATX Motherboard Chipset: Not specified CPU Socket: Not specified RAM: Not specified LAN: Not specified M.2 Slots: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Supported CPU | Supports AMD Socket AM5 Ryzen 9000, 8000 and 7000 Series Processors |
| Chipset | AMD B850 |
| BIOS | 256Mb AMI UEFI Legal BIOS with GUI support |
| Form Factor | Micro ATX Form Factor: 9.6-in x 9.6-in, 24.4 cm x 24.4 cm |
| Micro ATX Form Factor | 9.6-in x 9.6-in, 24.4 cm x 24.4 cm |
| Audio | 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC897 Audio Codec) |
| Expansion Slots | |
| PCI | CPU: - 1 x PCIe 5.0 x16 Slot (PCIE1), supports x16 mode - 1 x PCIe 4.0 x4 Slot (PCIE2), supports x4 mode Chipset: - 1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT PCIe WiFi module - 15μ Gold Contact in VGA PCIe Slot (PCIE1) |
| CPU | - 1 x PCIe 5.0 x16 Slot (PCIE1), supports x16 mode - 1 x PCIe 4.0 x4 Slot (PCIE2), supports x4 mode Chipset |
| M.2 Socket | CPU: - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_3, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode* Chipset: - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 4 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors |
| CPU | - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_3, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode* Chipset |
| Memory | |
| Type | Dual Channel DDR5 Memory Technology |
| Slots | 4 x DDR5 DIMM Slots |
| Supported Memory | - Supports DDR5 ECC/non-ECC, un-buffered memory up to 8000+(OC) - Supports Extreme Memory Profile (XMP) and EXTended Profiles for Overclocking (EXPO) memory modules |
| Maximum Memory | 256GB |
| Graphics | |
| Graphics | Integrated AMD RDNA graphics (Actual support may vary by CPU) |
| Connector & Ports | |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 TMDS/FRL 8G Compatible, supports HDR, HDCP 2.3 and max. resolution up to 4K 120Hz |
| Display Port (s) | 1 x DisplayPort 1.4 with DSC (compressed), supports HDCP 2.3 and max. resolution up to 4K 120Hz |
| USB (s) | CPU: - 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (Rear) - 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A (Rear) Chipset: - 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C (Front) - 6 x USB 3.2 Gen1 Type-A (2 Rear, 4 Front) - 8 x USB 2.0 (4 Rear, 4 Front) |
| CPU | - 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (Rear) - 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A (Rear) Chipset |
| LAN Port (s) | - 2.5 Gigabit LAN 10/100/1000/2500 Mb/s - Dragon RTL8125BG - Supports Dragon 2.5G LAN Software - Smart Auto Adjust Bandwidth Control - Visual User Friendly UI - Visual Network Usage Statistics - Optimized Default Setting for Game, Browser, and Streaming Modes - User Customized Priority Control |
| Wireless Communication module | - 802.11axe Wi-Fi 6E Module - Supports IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax/axe - Supports Dual-Band 2x2 with extended 6GHz band* support - 2 antennas to support 2 (Transmit) x 2 (Receive) diversity technology - Supports Bluetooth 5.2 - Supports MU-MIMO |
| Supported Storage | CPU: - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_3, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode Chipset: - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode - 4 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors |
| CPU | - 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode - 1 x Hyper M.2 Socket (M2_3, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode Chipset |
| RAID | - Supports RAID 0, RAID 1 and RAID 10 for SATA storage devices - Supports RAID 0, RAID 1 and RAID 10 for M.2 NVMe storage devices |
| Audio | 1 x Front Panel Audio Connector |
| Internal I/O Ports | - 1 x SPI TPM Header - 1 x Power LED and Speaker Header - 1 x RGB LED Header - 3 x Addressable LED Headers - 2 x CPU Fan Connectors (4-pin) (Smart Fan Speed Control) - 3 x Chassis Fan Connectors (4-pin) (Smart Fan Speed Control) - 1 x 24 pin ATX Power Connector - 1 x 8 pin 12V Power Connector (Hi-Density Power Connector) - 1 x 4 pin 12V Power Connector (Hi-Density Power Connector) - 1 x Front Panel Audio Connector - 2 x USB 2.0 Headers (Support 4 USB 2.0 ports) - 2 x USB 3.2 Gen1 Headers (Support 4 USB 3.2 Gen1 ports) - 1 x Front Panel Type C USB 3.2 Gen1 Header |
| TPM (Trusted Platform Module ) | 1 x SPI TPM Header |
| Others | |
| Special Features | Superb Productivity - PCIe Gen5 (Graphics, M.2) - Dual Channel DDR5 Rock-Solid Durability - 8+2+1 Power Phase, Dr.MOS for VCore+SOC+MISC Ultrafast Connectivity - 2.5G LAN, 802.11axe Wi-Fi 6E Module EZ Update - BIOS Flashback Button - ASRock Auto Driver Installer EZ Troubleshooter - ASRock Post Status Checker |
| Bundled Software | Software - ASRock Motherboard Utility (A-Tuning) - ASRock Dragon 2.5G LAN Software - ASRock Polychrome SYNC* UEFI - ASRock EZ Mode - ASRock Full HD UEFI - ASRock Auto Driver Installer - ASRock Instant Flash |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |








